Prováděné výkony

Instruktáž dentální hygieny

Podle výsledků prohlídky Vám vysvětlíme a ukážeme přímo v ústech správnou techniku čistění zubů, doporučíme individuálně vhodné zubní kartáčky a další pomůcky, např. mezizubní kartáček, dentální nit, zubní pastu atd.

Odstranění zubního kamene a plaku

Zubní kámen vzniká nesprávně prováděnou ústní hygienou, například nevhodný zubní kartáček, špatná technika čištění zubů, kdy nedostatečně odstraněný plak mineralizuje a usazuje se v podobě zubního kamene. Pokud je naše hygiena nedostatečná a vytvoří se zubní kámen, je možné ho odstranit pouze profesionálním čištěním. Profesionální čištění spočívá v práci s ultrazvukem a ručnímu nástroji.

Leštění zubů – depurace

Depurace zubů následuje po odstranění zubního kamene. Leštění se provádí speciální pastou a speciálním rotačním kartáčkem. Leštěním odstraňujeme zubní plak a pigmentace. Následně díky hladkému povrchu po vyleštění zubů znesnadníme nečistotám další usazování.

Pískování – Air-Flow

Pigmenty obsažené v kávě, čaji, víně a tabáku ulpívají na zubní sklovině a vedou k nevzhlednému zabarvení. Pomocí pískování lze tyto pigmentace jednoduše odstranit. Tento úkon je velmi vhodný i před bělením zubů a dalšími zákroky, jako je fixace rovnátek, zhotovení výplně, pečetění fisur nebo fluoridace zubů.

Bělení zubů

Zbarvení zubů způsobují pigmenty, které jsou dvojího druhu. První typ pigmentace jsou pigmenty pouze na povrchu skloviny. Vytváří je zejména káva, čaj, červené víno a cigarety. Tyto pigmenty dokážeme hladce odstranit pomocí Air-flow. Druhou část tvoří pigmenty usazené uvnitř skloviny zubu. Ty jsou způsobeny např. léky, fluorózou, vrozenou diskolorací apod. Tyto pigmenty bělíme pomocí peroxidů o různé koncentraci. U mě v ordinaci se můžete dozvědět jaké jsou možnosti bělení (domácí nebo ordinační bělení) a zda je pro vás vhodné.

Zubní šperky

Pokud se chcete odlišit nebo si přejete zaujmout, zubní šperk je vhodnou volbou. Aplikace zubního šperku je nebolestivá a neinvazivní. V případě, že Vás šperk na zubu omrzí, není problém ho sundat bez narušení zubní skloviny.

Ošetření citlivých zubů

Citlivost zubů způsobuje poškození či ztráta zubní skloviny nebo odhalení krčku zubu. Citlivost zubů má na svědomí několik příčin tzv. klínovité defekty, dále pak silné zatínání zubů nebo skřípaní zubů. Další příčinou je, že dáseň může ustoupit vlivem působení chronických zánětů dásní a následné parodontitidy.

Podle rozsahu poškození se dá citlivost zmírnit několika způsoby. V domácím prostředí se doporučuje používání speciálních zubních past, v ordinaci se nanáší na citlivé krčky speciální laky.