Zubní kaz, zánět dásní, parodontitida a citlivost zubů to jsou nejběžnější problémy, které nás trápí v dutině ústní.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekčním onemocněním. Je způsoben špatnou ústní hygienou a nevhodným stravováním. Vzniká působením bakterií obsažených v zubním plaku, který pokrývá povrch zubu. Tyto bakterie rozkládají cukry na kyseliny, které sklovinu odvápňují a tím pomalu vzniká zubní kaz.

Zánět dásní – Gingivitis

Krvácení dásní je příznakem zánětu dásní, který se dále projevuje zarudnutím, otokem a bolestí. Zánět vyvolávají bakterie zubního plaku, který zůstává na povrchu zubu při nedostatečné ústní hygieně. Často zánět dásní je prvním krokem a počátečním stádiem parodontitidy.

Parodontitida

Parodontitida (tzv. parodontóza) je většinou zánětlivého původu a předchází jí neléčený zánět dásní.

Příčinou parodontitidy jsou mikroorganizmy zubního plaku a zubní kámen. Parodontóza začíná nenápadně, nejprve se objeví krvácení dásní, vytvoří se tzv. parodontální kapsy (nebezpečí parodontálních kapes tzv. parodontálních chobotů spočívá v tom, že se vytvoří místo nepřístupné pro čištění, v kapsách se pak hromadí povlak, zbytky potravy, bakterie a zubní kámen). Dásně nenápadně ustupují, odhalují se zubní krčky, zuby se pomalu začínají viklat.

Nebezpečí tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho průběh bývá obvykle bezbolestný. Léčba parodontózy je často velmi komplikovaná, avšak ne nemožná. Je nutné vědět, že takové onemocnění můžeme zastavit ve fázi, ve které se nachází a podobu několika let ji takto udržet.